تبلیغات
تبلیغات تبلیغات

مطالب پربازدید
آمار سایت
  • تعداد مطالب : 2135 مطلب
  • تعداد دیدگاه : 0 دیدگاه
  • تعداد کاربران : 3 کاربر

تصرف عدوانی کیفری

اگر کسی مال غیر منقولی را که در تصرف دیگری است بدون اذن او و به صورت غیر قانونی از تصرفش خارج کند و خود متصرف گردد ، مرتکب جرم تصرف عدوانی شده است .

برای طرح شکایت تصرف عدوانی به صورت کیفری لازم است که شاکی این پرونده خود مالک باشد . بنابراین بر خلاف دعوای تصرف عدوانی حقوقی ، مستاجر ، امین یا سرایدار نمی توانند شکایت کیفری تصرف عدوانی را مطرح کنند .

شاکی پرونده تصرف عدوانی کیفری می تواند خلع ید حقوقی را نیز مطرح کند .

عناصر جرم تصرف عدوانی ( گروه وکلای ایلیا ) :

۱-عنصر قانونی : عنصر قانونی این جرم در مواد ۶۹۰ تا ۶۹۶ قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است . در حالت عادی ، قانونگدار برای مرتکب این جرم حبس از ۱ ماه تا ۱ سال در نظر گرفته است و همچنین دادگاه ، مرتکب این جرم را موظف به رفع تصرف می نماید .

۲– عنصر مادی :

الف ) عمل فیزیکی : عمل فیزیکی ، اقدام به تصرف ملک متعلق به دیگری است . باید توجه داشت که عمل فیزیکی تصرف باید عملی باشد که بتوان آن را تصرف مالکانه دانست و نباید این جرم را با مزاحمت و یا ممانعت از حق اشتباه گرفت .

ب ) شرایط و اوضاع و احوال :

۱- وجود مال غیر منقول : تصرف عدوانی در اموال منقول مطرح نمی شود .

۲- عدم رضایت مالک : این جرم باید در شرایطی انجام شود که مالک ملک رضایتی نسبت به تصرف ملک نداشته باشد ، حال باید حالتی را بررسی کرد که تصرف شخصی در مال ابتدا با رضایت بوده و سپس مالک نارضایتی نسبت به تصرف او داشته باشد . در این حالت به علت رضایت سابق ، جرم تصرف عدوانی محقق نمی شود .

عنصر معنوی :

مرتکب جرم تصرف عدوانی باید به ماهیت غیر قانونی بودن عمل ارتکابی آگاهی داشته و نسبت به آن علم داشته باشد. همچنین مرتکب جرم باید قصد انجام تصرف عدوانی را داشته باشد.

منبع : https://vakilmelki.ir/%d8%aa%d8%b5%d8%b1%d9%81-%d8%b9%d8%af%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%a9%db%8c%d9%81%d8%b1%db%8c/

بازگشت به صفحه اصلی نویسنده: bornadl ، سه شنبه , 18th , سپتامبر 2018 دیدگاه‌ها برای تصرف عدوانی کیفری بسته هستند